czwartek, 30 sierpnia 2018

Zakład produkcji kawioru z zapleczem hodowlanym. O wydajności 1,8-2t kawioru rocznie.


Część 3.


Dlaczego hodowla w obiegu zamkniętym?
Oprócz wspomnianych podstawowych zalet takiego sposobu hodowli(niezależność od wpływu warunków atmosferycznych) istnieje jeszcze możliwość takiego wydłużenia okresu tarła poprzez uzyskanie kilku okresów tarła rocznie. Daje to niemal ciągły proces produkcji kawioru a co za tym idzie spełniony jest podstawowy warunek dobrego wizerunku firmy na rynku – produkt dostępny przez okrągły rok i cały czas z maksymalnym okresem trwałości.
System hodowli w obiegu zamkniętym pozwala osiągnąć przyrosty masy ryb rzędu 70 kg z każdego m2 lustra wody rocznie, Możliwe jest to poprzez:
• Zapewnienie rybom natlenionej wody w optymalnej temperaturze.
• Zapewnienie stałej cyrkulacji wody przez filtr biologiczny bez zastoin beztlenowych.
• Regularne usuwanie osadów i innych odpadów z basenów. W związku z tym przejrzystość jest zapewniona aż do dna.
Zagęszczenie ryb w basenie może dochodzić do 70 kg / m2 lustra wody przy hodowli w kierunku kawioru, jeśli natomiast inwestor podjąłby się produkcji jesiotra na mięso zagęszczenie można zwiększyć do 80 kg/m2 , wydajność w takich warunkach powinna  przekraczać nawet wspomniane wyżej 70 kg / m2 z lustra wody ( hodowla na mięso). Tempo wzrostu jesiotra w optymalnych warunkach (temperatura 22oC, ph 7-8, natlenienie)  kształtuje się od 1,4 kg do u niektórych osobników
 2 kg  w ciągu 1 roku.
Nie ma rozwiązań idealnych oprócz niewątpliwych zalet istnieją również pewne wady.
Zasada działania filtra mechanicznego (z materiałów f-my Veolia)
  • Wysoki koszt poniesiony na inwestycje- trzeba jasno stwierdzić, że porównywalna hodowla prowadzona bez konieczności inwestowania w pomieszczenia i proces recyrkulacji wody w obecnych warunkach korzystania ze środowiska ponosi niższe koszty.
  • Dodatkowy koszt energii na recyrkulację obiegu - pompy, podgrzewanie lub chłodzenie tak pomieszczeń jak i wody w obiegu, zasilanie dmuchaw, wytwornic ozonu. 
Jeśli masz pytania zapraszam do kontaktu forfish58@gmail.com

czwartek, 23 sierpnia 2018

Zakład produkcji kawioru z zapleczem hodowlanym. O wydajności 1,8-2t kawioru rocznie.


Część 2.

Opis dotyczy obiektu hodowli jesiotra z wytwórnią kawioru o wydajności ok. 2 t kawioru rocznie.
W projekcie hodowla jesiotra będzie odbywać w basenach z obiegiem wody z podłączonym systemem filtracji i systemem natleniania.
Uzasadnieniem zastosowania obiegu zamkniętego w hali dla hodowli jesiotra jest uniezależnienie procesu od warunków pogodowych i wpływu patogenów z wód otwartych na proces hodowli.
Dzięki w pełni kontrolowanemu środowisku możliwe jest uzyskanie optymalnych przyrostów i tarła w pożądanych terminach.


Hodowla jesiotra w RAS


W celu uzyskania 2 ton czarnego kawioru, potrzeba jest nie mniej niż 16,5 tony samic jesiotra gotowych do tarła.  Aby rozłożyć tarło(pozyskiwanie ikry)  w ciągu całego roku hodowla będzie posiadała sztuczny system przygotowujący do tarła samice jesiotra poprzez symulację pór roku.
Ten system symulacji pór roku nie jest spotykany powszechnie i nadal stanowi innowacyjne rozwiązanie niemniej już z powodzeniem sprawdzone w kilku hodowlach.
Istotnym elementem przemawiającym za takim prowadzeniem hodowli jest prowadzenie tarła w prawie ciągły sposób w ciągu całego roku, osiąganie wyższej jakości surowca do produkcji kawioru a co za tym idzie również produktu o znacznie wyższych parametrach niż w farmach konkurencyjnych.
W trzecim/czwartym  roku działania farmy połowa stada (samce zbędne w hodowli na kawior) powinna zostać przerobiona w przetwórni. Mięso jesiotra stanowi doskonały surowiec do produkcji ryby wędzonej cieszącej się bardzo dużym popytem na rynkach i relatywnie wysoką ceną z racji swojego unikalnego delikatnego smaku.

Basen produkcji SDK z Ostródy

Baseny wielokątne z podgumowanej tkaniny
hodowla na dwóch kondygnacjach.


Oprócz podstawowych zalet takiego sposobu hodowli istnieje jeszcze możliwość takiego wydłużenia okresu tarła poprzez uzyskanie kilku okresów tarła rocznie. Daje to to, że proces produkcji kawioru będzie miał charakter ciągły a co za tym idzie spełniony jest podstawowy warunek dobrego wizerunku firmy na rynku – produkt dostępny przez okrągły rok i cały czas z maksymalnym okresem trwałości.

Ciąg dalszy nastąpi :-)
a w dalszych odcinkach

  1. Obieg zamknięty - Zalety tego konkretnego rozwiązania?
  2. Opis obiektu hodowli i wytwórni kawioru.
  3. Warunki środowiska w każdym sektorze obiektu.
  4. Schemat technologiczny obiegu tuczowego.
  5. Dane techniczne obiektu. 

niedziela, 19 sierpnia 2018


Zakład produkcji kawioru z zapleczem hodowlanym. O wydajności 1,8-2t kawioru rocznie.

Część 1.
Wprowadzenie do projektu. 
               Celem przedsięwzięcia jest produkcja i sprzedaż kawioru o doskonałej jakości zgodnej z oczekiwaniami klientów.
Dla tego przedsięwzięcia  udało się zgromadzić zespół posiadający wiedzę i doświadczenie, które gwarantuje, że produkt finalny będzie najwyższej jakości co pozwoli na osiągnięcie postawionych celów.
Kawior jest dedykowany do zdefiniowanej grupy odbiorców o znanych preferencjach w zakresie jakości i postrzegania marki na rynku, dlatego najważniejszym zadaniem w okresie dochodzenia do pełnej zdolności produkcyjnej jest wykształcenie popytu na ten konkretny produkt.
Posiadana wiedza i doświadczenie technologiczne pozwala na spełnienie tego warunku  w zakresie zapewnienia odpowiedniej jakości produktu, właściwego opakowania i dystrybucji pozwalającej zbudować liczącą się na rynku markę.
        Produkcja może obejmować kawior bez konserwantów, z dodatkiem środków konserwujących, obrobiony termicznie lub bez obróbki cieplnej.
Koszt samego obiektu z wyposażeniem technologicznym i uzupełniającym(np. awaryjny agregat prądotwórczy, stacja prasowania stałych pozostałości po filtracji itp.) to  2 000 000 €.
Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej (dojrzałości płciowej stada samic) wartość rocznej produkcji w zależności od klasy, jakości produktu i wypromowania marki będzie przekraczać wysokość zaangażowanych środków w budowę zakładu.
          Obecnie akwakultura pozostała jedynym legalnym źródłem otrzymywania ikry z ryb jesiotrowatych do produkcji kawioru.
Po wpisaniu ryb jesiotrowatych na czerwoną listę CITES gatunków zagrożonych wyginięciem objęte one zostały całkowitą ochroną na całym świecie.

Sytuacja na rynku produkcji kawioru.

Na świecie nie są prowadzone odrębne statystyki produkcji czarnego kawioru z jesiotra żyjącego w stanie dzikim. Jednak na podstawie raportów CITES (Konwencja o Międzynarodowym Handlu Zagrożonymi Gatunkami Dzikiej Fauny i Flory) i statystyk publikowanych przez tę organizację można zorientować się o międzynarodowych obrotach handlowych ze względu na sposób produkcji i kraj pochodzenia.
Kawior produkowany przez akwakulturę w 1998 roku było to ok. 500 kg czarnego kawioru rocznie. Według danych z 2008 roku produkcja farm hodowlanych to już ok. 30-40 t rocznie podczas gdy w tym samym czasie produkcja kawioru spoza hodowli(dziki jesiotr) spadła do ok. 80 do 120 t (obecna produkcja z tego źródła to mniej niż 30 t rocznie.).
Całkowita produkcja kawioru w 2012 wyniosła 142 458 kg z czego farmy wyprodukowały      133 199 kg.
Natomiast obecna produkcja światowa z akwakultury  zamyka się ilością ok. 180-200 t rocznie czarnego kawioru z jesiotra.
          Tradycyjnym sposobem praktykowanym od wieków jest otrzymywanie ikry od samic jesiotra w okresie tarła po ich odłowieniu i ubiciu.
Pozyskanie ikry odbywa się po rozcięciu płatów jamy ciała. Biorąc pod uwagę długi czas do uzyskania dojrzałości płciowej ryb jesiotrowatych jest to metoda w której w sposób bezpowrotny tracona jest populacja dorosłych osobników w wieku 10 lat i starszych. 
W hodowlach nastawionych na produkcję
kawioru stosowana jest powszechnie ta metoda i od niedawna druga, która wydaje się bardziej ekonomicznie uzasadniona. 
Polega ona na ekstrahowaniu ikry metodą przyżyciową poprzez przeprowadzenie sztucznego ręcznego tarła. Wybór metody zależy od przygotowania technologicznego i doświadczenia albo od preferencji odbiorcy lub też od warunków uniemożliwiających tarło metodą przyżyciową(z uwagi na zrosty z poprzednich zabiegów ręcznego tarła wymaga dla uzyskania ikry ok. 5-10 % rocznie samic wymaga ubicia dla pozyskania ikry).

Za tydzień część druga.